Dokument, jakim jest umowa o pożyczkę to „świstek” bardzo ważny, w kontekście zaciągania kredytu czy pożyczki. Dlaczego? Dlatego, że w niej właśnie są wypisane wszystkie informacje, wszelkie detale mające związek z pobieraną pożyczką, razem z wysokością oprocentowania czy najróżniejszymi często dodatkowymi opłatami. Jeżeli np. po jakimś czasie zobaczymy, że instytucja z której usług skorzystaliśmy nie wywiązuje się ze swoich zapewnień, swoich praw możemy dociekać jedynie dzięki temu dokumentowi. Zacznijmy jednak od początku…

Jak wygląda dobrze skonstruowana umowa i co musi być w niej zawarte

Umowa pożyczkowa, podobnie jak to jest w przypadku innych umów, powinna być napisana w 2 jednobrzmiących egzemplarzach i podpisana przez jedną i drugą stronę. Niezwykle ważne przy podpisywaniu jest to, żeby prócz podpisu imieniem i nazwiskiem na ostatniej stronie, na każdej zrobić parafkę. Dzięki temu zyskujemy absolutną pewność, że żadna strona nie będzie dołączona do umowy już po złożeniu podpisu. Warto w tej sytuacji też spojrzeć na to, czy wszystkie kartki są numerowane.

i4

Jeżeli mówimy o bardziej technicznym aspekcie, to powinno się sprawdzić to, czy w umowie widnieją wszelkie właściwości pożyczki, typu wielkość rat, terminy spłat czy RRSO. Jeżeli wszystko jest w porządku, składamy czytelny podpis i chowamy umowę w bezpieczne miejsce.

Przez ile czasu przechowywać dokumenty pożyczkowe?

Co najmniej przez czas trwania zobowiązania, jednakże najmądrzejszym rozwiązaniem będzie zachować wszystkie dokumenty na okres kilku lat. W życiu bywa różnie, a umowa pożyczki zawsze jest zabezpieczeniem. Z resztą jeśli przedmiotem naszych dywagacji są dokumenty pożyczkowe, to tak samo sprawa wygląda ze wszystkimi innymi. Do czasu aż nie skończy się okres przedawnienia, a w naszej ojczyźnie jest to 5 lat, najkorzystniej jest wszystko przechowywać- na szczęście nie zajmuje to nazbyt dużo przestrzeni.

Całą masę informacji dotyczących dokumentów znaleźć mamy okazję na stronie informacjefinansoweonline. To wyjątkowo interesujący portal, który (jak łatwo można wywnioskować) zawiera mnóstwo wiadomości o produktach parabanków, przede wszystkim o pożyczkach. Dzięki serwisowi można przykładowo dowiedzieć się na co można przeznaczyć pieniądze z pożyczki albo czym są pożyczki social lendingowe.